Άσο ημίχρονο/Άσο τελικό

Sakkari-Vekic:
1st set winner/Winner: Sakkari/Sakkari @1.84 Novibet

Καλησπέρα από Gkavmanjr. Βλέποντας τα τουρ που διανύουμε αυτήν την εβδομάδα δεν μπορούσα να συγκρατηθώ, καθώς έχουμε πολύ ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Θα σταθώ στην αναμέτρηση της δικιάς μας Μαρίας κόντρα στην Vekic.

Η Μαρία βρίσκεται στο νούμερο 7 της παγκόσμιας κατάταξης και θα είναι ο πρώτος αγώνας που θα δώσει στο Σαν Ντιέγκο αυτήν την εβδομάδα. Πριν δυο εβδομάδες στην Ιταλία κατάφερε να φτάσει ως τον τελικό έχοντας πολύ αξιόλογη πορεία σε χωμάτινη επιφάνεια όπου γνώρισε την ήττα από την Αμπντελαζίζ και δεν κατάφερε να σηκώσει το τρόπαιο.

Από την άλλη πλευρά έχουμε την Donna Vekic η οποία βρίσκεται στο νούμερο 77 της παγκόσμιας κατάταξης. Έχει 5 νίκες στους τελευταίους 10 αγώνες της και είναι ο δεύτερος αγώνας που θα δώσει αυτήν την εβδομάδα στις Ηνωμένες Πολιτείες, αφού στην πρώτη φάση απέκλεισε την Davis με σκορ 7-6,6-4.

Οι δυο παίκτριες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες έξι φορές έως τώρα, με την Donna να προηγείται με 4-2 σκορ και να έχει κυριαρχήσει στα μεταξύ τους παιχνίδια. Η τελευταία τους αναμέτρηση ήταν το μακρινό 2020, και από τότε έχουν αλλάξει πολλά, αφού η Μαρία έχει βελτιώσει πολύ τον τρόπο παιχνιδιού της. Η αλήθεια είναι πως δεν βρίσκεται και στην καλύτερη περίοδο της η Σάκκαρη, παρόλα αυτά υπάρχει λόγος που βρίσκεται στο top 10 της παγκόσμιας κατάταξης.

Το σημερινό προγνωστικό είναι:
Sakkari-Vekic: 1st set winner/Winner: Sakkari/Sakkari @1.84 Novibet

Θεωρώ πως η Μαρία έχοντας ως στόχο να συμμετέχει στο WTA Finals έχει έξτρα κίνητρο να φτάσει μακριά στο tour στο Σαν Ντιέγκο, καθώς κάτι τέτοιο θα της εξασφάλιζε το εισιτήριό της, για αυτό και κάνω και την παραπάνω επιλογή. Πιστεύω θα μπει δυνατά στον αγώνα και δεν θα αφήσει το περιθώριο στην αντίπαλό της να πιστέψει πως μπορεί να την κερδίσει ξανά. Επιλέγω το νικητής πρώτου σετ Σάκκαρη και νικητής αγώνα Σάκκαρη ( ή αλλιώς άσο ημίχρονο άσο τελικό).
In Sakkari we trust και vamos για ταμείο!