in ,

League of the Day: Ύπουλη έξοδος για την Ατλέτικο

Στην έδρα της Λεβάντε δοκιμάζεται η Ατλέτικο, που εξακολουθεί να αναζητά τον καλό εαυτό της. Ζόρικο σταύρωμα το Θέλτα – Σοσιεδάδ, στη Γρανάδα πηγαίνει η πλήρως απογοητευτική Χετάφε.

(20:00) ΘΕΛΤΑ – ΣΟΣΙΕΔΑΔ

Με μεγάλο διπλό έφυγε από την έδρα της Χετάφε η Θέλτα τη Δευτέρα, σκοράροντας τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 0-3, παίρνοντας παράλληλα σημαντική βαθμολογική ανάσα. Παραμένει ασταθής αλλά έχει ανοδική πορεία, τις τρεις φετινές νίκες της τις πήρε στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές (3-0-2). Η Σοσιεδάδ πλησίασε μια φοβερή νίκη επί της Ατλέτικο στη Μαδρίτη, όμως, παρότι προηγήθηκε με δύο τέρματα, στο τέλος κουράστηκε και υπέκυψε στην πίεση των πρωταθλητών, μένοντας στο 2-2. Σαφώς το αποτέλεσμα παραμένει θετικό, την κράτησε άλλωστε στην κορυφή της κατάταξης. Δύσκολο ματς, η Θέλτα έρχεται από αποτέλεσμα ψυχολογίας κι ανεβαίνει, η Σοσιεδάδ είναι εξαιρετική αλλά κάπου είναι λογικό να μοιάζει κουρασμένη, άλλωστε διαχειρίζεται εδώ και καιρό αρκετές απουσίες. Τριπλή μοιάζει, δεν αφήνει περιθώρια και το σετ.

(21:00) ΓΡΑΝΑΔΑ – ΧΕΤΑΦΕ

Δεύτερο θετικό αποτέλεσμα στη σειρά για τη Γρανάδα, μετά τη μεγάλη νίκη επί της Σεβίλλης (πρώτη φετινή) έφυγε με το βαθμό από την έδρα της Οσασούνα, ισοφαρίζοντας στο 90’ με πολύ όμορφο γκολ του μέσου Μοντόρο. Στη Χετάφε αντίθετα η κατήφεια όλο και μεγαλώνει, το ματς της Δευτέρας με τη Θέλτα είχε πάρει χαρακτήρα τελικού, αλλά οι Μαδριλένοι παρουσιάστηκαν ξανά πολύ κατώτεροι των περιστάσεων χάνοντας με 0-3. Η έλευση του Κίκε Φλόρες ακόμα δεν έχει βοηθήσει, η Χετάφε παραμένει ουραγός με μόλις δύο βαθμούς ύστερα από δέκα αγωνιστικές. Η Γρανάδα δείχνει κάποια πρώτα σημάδια ανάκαμψης σε αντίθετα με τη Χετάφε που παραμένει κολλημένη στη μετριότητα, αν κάπου γέρνει το ματς θα λέγαμε πως είναι προς τα αριστερά, θα δώσουμε τον πρώτο λόγο στον 0:0 άσο στο 1,81.

(22:30) ΛΕΒΑΝΤΕ – ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Με τον -φύσει επιθετικό- Πάκο Λόπεθ στον πάγκο η Λεβάντε έπαιζε φέτος συντηρητικά, με τον Περέιρα πλέον στον πάγκο πρωταγωνίστησε στο πιο τρελό ματς του φετινού πρωταθλήματος, χάνοντας με 5-3 από τη Σεβίλλη. Ορθάνοιχτη πίσω, έβαλε μεν τρία γκολ σε μια εξαιρετική άμυνα εκμεταλλευόμενη και κάποια λάθη των γηπεδούχων, όμως με τέτοια αμυντική λειτουργία δεν είχε καμία ελπίδα για κάτι θετικό. Η Ατλέτικο έδειξε για μία ακόμα φορά πόσο πνευματικά δυνατή είναι ως ομάδα, γλιτώνοντας με δύο γκολ του Σουάρες στην επανάληψη ένα βαθμό που έμοιαζε χαμένος κατά την υποδοχή της Σοσιεδάδ (2-2). Σε κάθε περίπτωση δεν έπεισε ούτε αυτή τη φορά, η ποιότητα της είναι δεδομένη, όμως δεν παίζει ακόμα σύμφωνα με τις δυνατότητες της. Χωρίς αξία το διπλό στο 1,65 αλλά και η κόντρα είναι δύσκολη υπόθεση, θα απέχουμε.