in

League of the Day: Ψάχνουν αντίδραση Χόλσταϊν και Δρέσδη

Με δύο αναμετρήσεις ανοίγει το πρόγραμμα της Τσβάιτε Λίγκα σήμερα, προβάδισμα στη Χόλσταϊν Κίελ κόντρα στην Ντιναμό Δρέσδης, αμφότερες ψάχνουν αντίδραση και νίκη, ενώ το Νυρεμβέργη – Βέρντερ αναμένεται να κριθεί στο όριο.

(19:30) ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ – ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ

Η Νυρεμβέργη μετά από έντεκα ματς χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα, έκανε την πρώτη της με το 2-0 από την Ντάρμσταντ εκτός έδρας. Δεν έπαιξε άσχημα, είχε την κατοχή και άσκησε πίεσε, αλλά βρήκε μία καλή ανασταλτικά ομάδα και δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα της. Ζήτημα πλέον πως θα διαχειριστεί την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Η Βέρντερ Βρέμης διπλασίασε τις ισοπαλίες της, τρίτο χωρίς νίκη, αυτή τη φορά με το 1-1 με την πρωτοπόρο Σαν Πάουλι εντός έδρας. Μοιρασμένο ματς, θα μπορούσε και να έχει χάσει, αλλά η μοιρασιά δείχνει επίσης δίκαιο αποτέλεσμα. Οριακό φαβορί του 2,45 η Βέρντερ, εντελώς κομμένο στη μέση θα έπρεπε να είναι το σετ, θα ρισκάρουμε με την ισοπαλία στο 3,30.

(19:30) ΧΟΛΣΤΑΪΝ ΚΙΕΛ – ΝΤΙΝΑΜΟ ΔΡΕΣΔΗΣ

Η Χόλσταϊν Κίελ βρίσκεται στις θέσεις του υποβιβασμού πλέον, έχει τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, η πιο πρόσφατη με 1-1 στην έδρα του Αμβούργου. Δεν έπαιξε άσχημα, θα μπορούσε να φτάσει ακόμα και στη νίκη αν ήταν λίγο πιο εύστοχη. Η Ντιναμό Δρέσδης έφτασε τις τέσσερις σερί ήττες στο πρωτάθλημα, σε καμία δεν έχει καταφέρει να σκοράρει καν. 0-1 από τη Σαντχάουζεν στο πιο πρόσφατο, καλύτερη η αντίπαλο της και έχασε μεν στις λεπτομέρειες, αλλά δίκαια. Καμία δεν είναι καλά, ψάχνουν αντίδραση αμφότερες, πιο πιθανό να τη βρει η γηπεδούχος, αποδεκτός ο άσος στο 2,05.