in ,

League of the Day: Παίζουν την παραμονή τους Έβερτον και Μπέρνλι

Κομβικά εξ αναβολής παιχνίδια λίγες μέρες πριν την τελευταία αγωνιστική για Έβερτον και Μπέρνλι, αμφότερες χρειάζονται βαθμούς ώστε να αποφύγουν τον υποβιβασμό. Στον απόηχο της ήττας στον τελικό κυπέλλου η Τσέλσι.

(21:45) ΕΒΕΡΤΟΝ – ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Έβγαλε μόνη της τα μάτια της η Έβερτον, το παιχνίδι με την Μπρέντφορντ ξεκίνησε για εκείνη ιδανικά (γκολ στο 10’), όμως η αχρείαστη αποβολή του Μπράνθγουεϊτ στο 18’ άλλαξε από νωρίς τις ισορροπίες, φέρνοντας τη σε μειονεκτική θέση. Πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-1, στην επανάληψη ωστόσο πιέστηκε αφόρητα και, δεχόμενη δύο γκολ σε δύο λεπτά (62’, 64’), τελικά έχασε το ματς (2-3) και μαζί μεγάλη ευκαιρία να κάνει άλμα παραμονής. Με δύο βαθμούς από τα δύο τελευταία ματς είναι σίγουρη, την τελευταία αγωνιστική όμως πηγαίνει στην έδρα της Άρσεναλ και δε θα ήθελε να χρειάζεται κάτι εκεί. Για να το πετύχει αυτό χρειάζεται τη νίκη κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας, που είναι μεν αδιάφορη βαθμολογικά, αλλά τρέχει σερί 2-2-0 και δε δείχνει σημάδια χαλάρωσης. Κάπως οριακό το 1,90 του άσου, άλλωστε η Έβερτον έχει και προβλήματα στο κέντρο της άμυνας (αμφίβολοι οι Κιν, Μίνα, Γκόντφρεϊ, τιμωρημένος ο Μπράνθγουεϊτ), καλύτερα να περιμένουμε το live.

(22:00) ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ – ΜΠΕΡΝΛΙ

Ισοπαλία 1-1 για την Άστον Βίλα στη χαλαρή βαθμολογικά αναμέτρηση με την Κρίσταλ Πάλας, προηγήθηκε με τον Γουότκινς στο 69’, ισοφαρίστηκε 12 λεπτά αργότερα. Η Μπέρνλι είχε δύσκολη αποστολή στο “Τότεναμ Στέιντιουμ”, προσπάθησε με τρία στόπερ και καθαρά αμυντική τακτική να μπλοκάρει την αντίπαλο της και σε ένα βαθμό τα κατάφερε, όμως ένα σκληρό πέναλτι που είδε το VAR στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου αρκούσε για να την αφήσει με άδεια χέρια (1-0). Εντός ζώνης πλέον, με τέσσερις βαθμούς από τα δύο τελευταία παιχνίδια της είναι ασφαλής, με οτιδήποτε λιγότερο μπλέκει σε σενάρια. Αμφίβολοι ξανά οι Ταρκόφσκι, Ροντρίγκες, δύσκολα θα προλάβει ο Μι. Έχοντας την πολυτέλεια ενός εντός έδρας αγώνα στο φινάλε (με τη Νιουκάστλ), περιμένουμε από την Μπέρνλι να το πάει συντηρητικά και στο “Βίλα Παρκ”. Η Βίλα είναι βεβαίως ποιοτικότερη αλλά δε συνιστά φόβητρο, θα πάμε με το κίνητρο και το Χ2 του 1,75 στον Stoiximan.

(22:00) ΤΣΕΛΣΙ – ΛΕΣΤΕΡ

Λυπηρή επανάληψη του τελικού του Λιγκ Καπ εκείνος του κυπέλλου για την Τσέλσι, πάλι κοίταξε στα μάτια τη Λίβερπουλ, της δημιούργησε προβλήματα (βεβαίως δέχτηκε και εκείνη πίεση στα δικά της μετόπισθεν) χάνοντας ευκαιρίες για να σκοράρει, μόνο και μόνο για να μείνει το ματς στο 0-0 για 120’ με την ίδια να χάνει ξανά στα πέναλτι. Ολοκληρώνεται έτσι μια απογοητευτική σεζόν για εκείνη, τουλάχιστον η ήττα της Άρσεναλ τη Δευτέρα επιβεβαίωσε μαθηματικά την παρουσία της στην τετράδα, αφαιρώντας το όποιο άγχος. Δύσκολα οι Χάβερτς, Βέρνερ. Η Λέστερ έκανε βόλτα στην έδρα της Γουότφορντ, της δόθηκε η ευκαιρία να ξεμπουκώσει ύστερα από μια σεζόν στην οποία έριξε το βάρος της στην Ευρώπη και την αξιοποίησε, επικρατώντας με 1-5. Στην Τσέλσι είναι λογικό να υπάρχει απογοήτευση, η Λέστερ δείχνει ευδιάθετη στα τελευταία, δε θέλει πολύ να γίνει η έκπληξη εδώ, βασική επιλογή το +1,5 ασιατικό διπλό (1,72), όποιος θέλει ρισκάρει και στο Χ2 (2,85), αμφότερα στη Novibet.