in ,

League of the Day: Παιχνίδια που ιντριγκάρουν

Τρεις άκρως ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις περιλαμβάνει το πρόγραμμα της Κυριακής, όλες παρουσιάζουν ενδιαφέρον στοιχηματικά. Ξεχωρίζει το ντέρμπι της Αθήνας.

(17:15) ΙΩΝΙΚΟΣ – ΠΑΟΚ

Ο Ιωνικός στάθηκε καλά στο Ηράκλειο όμως με γκολ στις καθυστερήσεις έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα του ΟΦΗ (2-1). H συγκομιδή 10 βαθμών είναι ικανοποιητική και η παρουσία του έχει γεννήσει προσδοκίες για μια σχετικά άνετη παραμονή. Δυσκολεύεται πάντως στο γκολ (8 τέρματα σε 11 ματς) καθώς περιμένει τα πάντα από τον επιτελικό Άοσμαν (4 γκολ + 3 ασίστ), ενώ έχει τραυματία τον βασικό φορ Τουράμ (2 γκολ). Ο ΠΑΟΚ έχασε το ντέρμπι με τον Άρη και σε δεύτερο σερί παιχνίδι έχασε χωρίς να σκοράρει πραγματοποιώντας παράλληλα κάκιστη εμφάνιση. Τέλος κάθε υποψία για διεκδίκηση του πρωταθλήματος (-10), ούτως ή άλλως με το ρόστερ που διαθέτει δεν θα μπορούσε να παραμείνει ζωντανός σε αυτή τη μάχη. Μεσοβδόμαδα αν και έβαλε αρκετά καλή ενδεκάδα χρειάστηκε ένα buzzer beater του Κούρτιτς για να αποφύγει την ήττα από την ΑΕΛ για το κύπελλο (1-1). Προς αποφυγή το 1,53 του διπλού για τον ΠΑΟΚ που είναι ντεφορμέ και κουρασμένος, ο Ιωνικός είναι μαχητικός και στο κλουβί του είναι ικανός να βάλει δύσκολα σε κάθε ομάδα. Το αμφίσκορο πληρώνει καλά και αξίζει το ρίσκο του (2,22).

(19:30) ΑΕΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Η ΑΕΚ με γκολ στις καθυστερήσεις πέρασε με 1-2 από τα Γιάννενα, σε ένα ανοιχτό ματς που κάλλιστα θα μπορούσε ακόμα και να έχει χάσει. Σκοράρει με χαρακτηριστική άνεση, έφτασε τα επτά ματς στα οποία σκοράρει 2+ γκολ. Δύσκολα όμως θα κοντράρει τον Ολυμπιακό (-6) αν δεν συμμαζευτεί ανασταλτικά, δέχεται γκολ σε πέντε σερί. Προέρχεται από επτά σερί over 2,5, τα έξι ήταν και GG. Ο ΠΑΟ έκανε το χρέος του απέναντι στον Παναιτωλικό (2-0) και πανηγυρίζοντας τη δεύτερη σερί νίκη του ανέβηκε στην πέμπτη θέση. Μεσοβδόμαδα συνέχισε την ανοδική του πορεία νικώντας 2-1 το Βόλο για το κύπελλο. Γνωστή η αδυναμία της ΑΕΚ να πάρει ντέρμπι τα τελευταία χρόνια, κάτι που σε συνδυασμό με την ευκολία που δέχεται γκολ και το ανέβασμα στο οποίο βρίσκεται ο ΠΑΟ μας στέλνει στο αμφίσκορο. Άκρως ικανοποιητικό το 2,07 του GG βάσει των στατιστικών της ΑΕΚ.

(19:30) ΑΡΗΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ

Τεράστιο διπλό πανηγύρισε ο Άρης στην Τούμπα (0-1), ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος όπου έκλεβε μπάλες και έφτιαξε αρκετές φάσεις. Στην επανάληψη έχασε μέτρα στο γήπεδο αλλά δεν το πλήρωσε. Μεσοβδόμαδα όχι μόνο νίκησε τον φορμαρισμένο ΟΦΗ στο κύπελλο αλλά τα κατάφερε και με σκορ πρόκρισης (3-1). Ο Αστέρας απέδειξε ότι μπορεί και χωρίς τον Μπαράλες καθώς στο 6-2 επί του Ατρόμητου πανηγύρισε την ευρύτερη του νίκη τα τελευταία 14 χρόνια. Ξεμπούκωσε για τα καλά επιθετικά μετά από τρία ματς στα οποία δεν νίκησε και σημείωσε μόλις 2 γκολ. Εκτός έδρας έχει ηττηθεί μόνο μια φορά, μετρώντας 4 ισοπαλίες (1-4-1). Υπολογίσιμη δύναμη ο Αστέρας όμως το 1,75 του άσου δεν περνάει απαρατήρητο. Ακόμα καλύτερο το 1,87 που πληρώνει το 1 & under 4,5.

1926

Ζλάταν: Στη Γιουνάιτεντ ήταν τσίπηδες, μου κράτησαν μέχρι και ένα χυμό από τον μισθό μου