in ,

League of the Day: Και πώς να μην είναι φαβορί

Δύο εξ αναβολής αναμετρήσεις στο πρόγραμμα της Τρίτης για τη Λα Λίγκα, δεσπόζει βεβαίως το Σεβίλλη – Μπαρτσελόνα, με τους γηπεδούχους να είναι δικαίως το φαβορί.

(20:00) ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ – ΑΛΑΒΕΣ

Την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται μετά το σπουδαίο διπλό-πρόκριση επί της Αταλάντα στο Τσάμπιονς Λιγκ επιβεβαίωσε η Βιγιαρεάλ, με εξαιρετική εμφάνιση και εκμεταλλευόμενη το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου πέρασε με 1-3 από την έδρα της Σοσιεδάδ. Δεύτερο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα, ακόμα απέχει πάντως από το επιθυμητό σημείο, είναι 11η. Η Αλαβές δεν είχε την παραμικρή τύχη στο Βαγιέκας, έχασε πεντακάθαρα με 2-0 από τη Ράγιο, συμπληρώνοντας αισίως πέντε ματς χωρίς νίκη (0-2-3). Έπεσε έτσι ξανά εντός της επικίνδυνης ζώνης, μακριά από το γήπεδο της είναι συνήθως ακίνδυνη (1-2-5). Χαμηλός αλλά λογικός ο άσος, η απόδοση ανεβαίνει στο 1,72 αν τον συνδυάσουμε με το over 1,5, ένα σημείο που έχει υποχωρήσει στο 1,62 πλέον (Novibet).

(22:30) ΣΕΒΙΛΛΗ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Με ήρωα και σκόρερ στο 88’ τον Οκάμπος, η Σεβίλλη πανηγύρισε πολύ σπουδαία νίκη με 2-1 επί της Ατλέτικο. Δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της (54-46 κατοχή, 7-14 τελικές), είχε όμως αποτελεσματικότητα την κρίσιμη στιγμή και πήρε τρεις βαθμούς που την κρατάνε σε ρεαλιστική απόσταση από τη Ρεάλ Μαδρίτης (-6 με ματς λιγότερο). Η Μπαρτσελόνα είχε τεράστια ανάγκη ένα τρίποντο, προηγήθηκε νωρίς με 2-0 της Έλτσε κι όλα έμοιαζαν να πηγαίνουν καλά, όμως στο δεύτερο ημίχρονο τα φαντάσματα επέστρεψαν, δέχτηκε δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό (62’, 63’) κι έμοιαζε να οδηγείται ξανά σε ξέρα, ωστόσο ένα γκολ του Νίκο στο 85’ έφερε τελικά τη λύτρωση (3-2). Εμφανώς έφυγε ένα βάρος από τους ώμους του Τσάβι, που όμως έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να επαναφέρει τους “μπλαουγκράνα” στο προσκήνιο, ο αντίπαλος που τους ζόρισε τόσο πολύ άλλωστε ήταν η Έλτσε. Πολύ μεγάλο ματς με τον άσο φαβορί και πώς να γίνει αλλιώς, η Σεβίλλη κερδίζει ακόμα κι αν δεν παίζει πάντα καλά, η Μπαρτσελόνα έσπασε ένα σερί πολύ κακών αποτελεσμάτων (0-1-2) με το αγχωτικό 3-2 επί της Έλτσε. Θα το δώσουμε το κλικ στους γηπεδούχους, 1,75 πληρώνει ο 0:0 άσος στον Stoiximan.

Bilbo

ΜΑΤΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ: Τον θρίαμβο της Σεβίλλης θα μπορέσει ,να παρακολουθήσει τουλάχιστον η Σάσα Σταμάτη

ΘΑ ΧΥΘΕΙ ΑΙΜΑ: O Xάμιλτον έκανε unfollow την F1 στο Insta