in ,

League of the Day: Η μπάλα στα φαβορί

Τέσσερις αναμετρήσεις στο μενού, σε όλες φαίνεται να έχουν τον πρώτο λόγο τα φαβορί.

(21:45) ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ – ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Συμβιβάστηκε με την ισοπαλία (0-0) υποδεχόμενη τη Μόρκαμ η Γουίμπλεντον (6-8-9), μένοντας εκτός επικίνδυνης ζώνης. Πάντως για 4ο συνεχόμενο ματς (3 στο πρωτάθλημα και 1 στο κύπελλο) δεν σκοράρει καν. Αφελής στην υποδοχή της ΜΚ Ντονς η Πόρτσμουθ (10-7-7), ενώ ήταν καλύτερη υποχρεώθηκε σε ήττα με 1-2. Μία ακόμη χαμένη ευκαιρία για να πλησιάσει την 6άδα (-6 με ματς λιγότερο), ηττήθηκε μετά από 10 ματς πρωταθλήματος. Δεδομένα καλύτερη ομάδα η Πόρτσμουθ, 1,78 πληρώνει το ασιατικό διπλό -0,25 στο Pamestoixima.

(21:45) ΚΕΪΜΠΡΙΤΖ – ΝΤΟΝΚΑΣΤΕΡ

Οι πρόσφατες επιτυχίες στα κύπελλα τελικά έκαναν καλό στην Κέιμπριτζ (7-9-9), νίκη και στο πρωτάθλημα, 0-1 τη Λίνκολν στις καθυστερήσεις. Πολύτιμο τρίποντο, στο +6 πια απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στην ανώτερη Γουίγκαν η Ντόνκαστερ (4-4-17), όμως υποχρεώθηκε σε εντός έδρας ήττα με 1-2. Ζορίζει πολύ η κατάσταση για την ουραγό, ήδη στο -10 απ’ τη σωτηρία. Μπορεί η Κέιμπριτζ να μην πείθει εντός έδρας (3-6-4), ωστόσο το 0-1-11 της Ντόνκαστερ εκτός έδρας, λέει πολλά. Τίμιο ασάκι (1,71/ Novibet), χωρίς το παραμικρό ίχνος αξίας πάντως.

(21:45) ΜΟΡΚΑΜ – ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Με πόντο (0-0) έφυγε απ’ το εκτός έδρας 6ποντο με τη Γουίμπλεντον η Μόρκαμ (6-6-13), εφόσον δεν ηττήθηκε κρίνεται θετικό. Συνεχίζει πάντως να βρίσκεται εντός τελευταίες 4άδας. Τα απολύτως απαραίτητα έκανε η Γουίγκαν (15-3-4) στην έδρα της Ντόνκαστερ, σχετικά εύκολα ήρθε η νίκη (1-2). Αήττητη για 8ο (6-2-0) στο πρωτάθλημα και για 15ο γενικά (11-4-0), βρίσκεται στο σωστό δρόμο αναφορικά με την απευθείας άνοδο, μιας και απέχει μόλις 2 πόντους απ’ τη 2η Σάντερλαντ με 5 (!) ματς λιγότερα. Υπάρχει μεγάλη διαφορά ποιότητας στο ζευγάρι, η Γουίγκαν του 9-1-1 εκτός έδρας, έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο στο ματς. Το 1,98 αγγίζει ο συνδυασμός διπλού & over 1,5 στο Pamestoixima.

(21:45) ΡΟΔΕΡΑΜ – ΛΙΝΚΟΛΝ

Δεν έφτασαν οι 16 τελικές προσπάθειες στη Ρόδεραμ (15-5-5) για να περάσει νικηφόρα απ’ την έδρα της Ρόδεραμ, μάλιστα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έχασε και τον πόντο (1-0). Στα σκουπίδια πέταξε την ευκαιρία να ανέβει στην κορυφή, έχει ακόμα ωστόσο κι άλλες ευκαιρίες (-1 απ’ τη 2η Σάντερλαντ και -2 απ’ την πρωτοπόρο Γουίκομ, αλλά με 2 ματς λιγότερα). Δεν άξιζε την ήττα απ’ την Κέιμπριτζ η Λίνκολν (7-7-11), ωστόσο ήταν άστοχη και το πλήρωσε στις καθυστερήσεις (0-1). Παραμένει σε αναμμένα κάρβουνα, +4 απ’ την επικίνδυνη ζώνη. Δύναμη στην έδρα της η Ρόδεραμ, δύσκολα θα γκελάρει ξανά αν παράξει τόσες πολλές φάσεις. Και στις 9 εντός έδρας νίκες της πέτυχε τουλάχιστον 2 τέρματα, στις 6 πρόσφατες πάντως δέχτηκε και από ένα. Στο 1,70 άσος & over 1,5 στον Stoiximan, εκτοξεύεται στο 2,92 η απόδοση του άσου αν συνδυαστεί με GG.