in ,

League of the Day: Η Λίβερπουλ πάλι στο κεφάλι

Πεντάδα αγώνων το Σάββατο στην Πρέμιερ, με το ματς της Λίβερπουλ να ξεχωρίζει ξανά στοιχηματικά.

(14:30) ΑΡΣΕΝΑΛ – ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Καλή με τις Γουότφορντ και τις Άστον Βίλα η Άρσεναλ (6-2-4, 4-1-1 εντός), αλλά στο “Άνφιλντ” γράφαμε έχει κατηφόρα, 4-0 από τη Λίβερπουλ, μετά το 25’ κατέρρευσε. Η Νιούκαστλ συνέχισε τα run’n’gun, 3-3 με τη Μπρέντφορντ εντός, προηγήθηκε στο 10’ αλλά έσωσε τελικά το βαθμό στο 75’. Πρώτο ματς με τον Χάου στον πάγκο -έλειψε στο προηγούμενο λόγω covid-, όπως έχουμε πει προπονητής επιθετικής φιλοσοφίας αλλά σε μια ομάδα που παλεύει για τη σωτηρία θα πρέπει να κοιτάξει να σταματήσει την αιμορραγία πίσω. Δεν βοηθάει και ο σφιχτός Αρτέτα για τα γκολ, άσος του 1,45 ναι μεν αλλά…

(17:00) ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ – ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ

Σχετικά κουφό 3-3 για την Κρίσταλ Πάλας (3-7-2, 2-4-0 εντός) στο “Τερφ Μουρ”, πιο κουφό το ότι ο ξεχασμένος από νεκρούς και ζωντανούς Μπέντεκε σκόραρε δις και είναι εκ των πρώτων σκόρερ της. 2-0 η Βίλα (4-1-7, 1-0-5 εκτός) την Μπράιτον στο ντεμπούτο του Στίβεν Τζέραρντ, δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο, έπαιξε με βασικό στόχο το μηδέν πίσω. Μια από τις καλές ομάδες φέτος της Πρέμιερ που κερδίζει λιγότερο από ότι της αξίζει κόντρα σε μια Βίλα με προπονητή σε μήνα του μέλιτος, τριπλή με πολύ Χ μέσα, τα αγαπάνε άλλωστε οι γηπεδούχοι.

(17:00) ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ – ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ

Συνεχίζει σε φόρμα η Λίβερπουλ (7-4-1, 3-3-0 εντός), 4-0 την Άρσεναλ, 2-0 την Πόρτο στο Τσάμπιονς Λιγκ με ανάμεικτη 11άδα. Η Σαουθάμπτον άξιζε κάτι παραπάνω στο 2-1 από τη Νόριτς, προηγήθηκε μόλις στο 4ο λεπτό, ισοφαρίστηκε άμεσα και την έπαθε στο 79’, έχοντας τις φάσεις αλλά ως συνήθως όχι και τα απαραίτητα τελειώματα. Είναι για 1 & Νo Goal (2,37), στο οποίο συνηγορεί και η παράδοση, αλλά η Λίβερπουλ έχει νεκρά διαστήματα πίσω, 1-2 φάσεις τουλάχιστον θα τις δώσει. Προτιμότερος δείχνει ο -1,5 ασιατικός άσος στο 1,80+.

(17:00) ΝΟΡΙΤΣ – ΓΟΥΛΒΣ

Δεύτερη σερί νίκη για τη Νόριτς (2-2-8, 1-1-4 εντός), πρώτη με τον Ντιν Σμιθ στο πάγκο, ιδανικό ντεμπούτο για τον Άγγλο μάνατζερ, έπαιξε άμυνα μετά το γρήγορο 1-1, ήταν πιο τυχερή στο τέλος. Καλύτερη της εξαιρετικής φέτος Γουέστ Χαμ η Γουλβς (6-1-5, 3-1-2 εκτός), επικράτησε δίκαια με 1-0, το γκολ ο Χιμένεζ. Λογικά ματς χαμηλού ρυθμού (1,83 under 2,25), αξιοπρόσεκτο το 2,10 του διπλού αλλά τα “καναρίνια” είναι στις ρέντες τους.

(19:30) ΜΠΡΑΪΤΟΝ – ΛΙΝΤΣ

Ήττα με 2-0 στο “Βίλα Παρκ” για τη Μπράιτον (4-5-3, 2-2-2 εντός), μπορούσε το βαθμό, δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο 5λεπτο. Σε κακό spiral από την αρχή της χρονιάς η Λιντς, υπάρχουν απουσίες αλλά μάλλον και το σύνηθες burnout των ομάδων του Μπιέλσα τον δύσκολο 3ο χρόνο, ένα ημίχρονο καλύτερη της Τότεναμ αλλά στο δεύτερο παραδόθηκε ολοκληρωτικά, δεχόμενη την ανατροπή (2-1). Με ρεκόρ 2-5-5 βρίσκεται μόλις πάνω από την επικίνδυνη ζώνη. Ο άσος στο 2,10, δεν θα παίξουμε, απλά σημειώνουμε, η κόντρα δεν αποτελεί επιλογή. Τα νούμερα τους είναι για under 2,5, πληρώνει κοντά στο 2,00.