in ,

League of the Day: Για το 11/11 στη Ριζούπολη

10 σερί νίκες μετράει στο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός, που στη μέρα του επιβεβαιώνει από μόνος του το over 2,5 στη Ριζούπολη.

(17:15) ΛΑΜΙΑ – ΑΕΚ

Η Λαμία στο τελευταίο ματς πριν τη διακοπή έχασε με 1-0 από τον Ολυμπιακό, σε ένα ματς στο οποίο είδε την εστία να βομβαρδίζεται στο πρώτο μέρος όπου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν. Στην επανάληψη ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να γίνει απειλητική. Συμπλήρωσε έξι χωρίς νίκη (0-2-4) και με συγκομιδή 11 πόντων είναι τρίτη από το τέλος, με 13 γκολ ενεργητικό έχει τη δεύτερη χειρότερη επίθεση στην κατηγορία. Μέχρι χθες ήταν μοναδική ομάδα της Σούπερ Λίγκας που δεν είχε κρούσματα του ιού, την Τρίτη ανακοίνωσε τέσσερα κρούσματα (οι τρεις παίκτες). Ο Μανούσος λείπει καιρό ενώ εκτός τέθηκε ο στόπερ Αντέτζο. Από ήττα-σοκ με 1-2 από τον ΟΦΗ προέρχεται η ΑΕΚ, που προηγήθηκε νωρίς και μπορούσε να διπλασιάσει τα τέρματα της στο δυνατό της πρώτο 20λεπτο. Η άμυνα της έδινε δικαιώματα και οι Κρητικοί κατάφεραν να γυρίσουν το ματς, με την Ένωση να πιέζει στο φινάλε και να χάνει μοναδική ευκαιρία για να ισοφαρίσει όταν ο Άμραμπατ αστόχησε σε πέναλτι. Έμεινε στο -11 από τον Ολυμπιακό, έχει δεχθεί γκολ σε 9/15 παιχνίδια της. Τσούμπερ, Βράνιες, Στάνκοβιτς, Μισελέν, Ρότα, Τάνκοβιτς και Μιτάι τέθηκαν εκτός μάχης. Προς τα γκολ κοιτάζουμε, η ΑΕΚ θέλει να επιστρέψει στις νίκες όμως η άμυνα της επιτρέπει ευκαιρίες σε κάθε αντίπαλο. ΟΚ το over 2,25  στο 1,87 στον Stoiximan, προτιμότερη η αναμονή για κάποια καλύτερη γραμμή στο live.

(19:30) ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜ. – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

O Aπόλλωνας είναι η ομάδα που έχει ταλαιπωρηθεί περισσότερο από κάθε άλλη από τον κορονοϊό, έχει συμπληρώσει ένα μήνα αγωνιστικής απραξίας καθώς τα τελευταία τρία παιχνίδια του είχαν αναβληθεί. Με 7 πόντους σε 12 ματς είναι ουραγός, σκόραρε μόνο στα μισά (6/12). Τιμωρημένος είναι ο βασικός χαφ Σλίφκα ενώ έχει έξι απόντες λόγω του ιού, προχώρησε πάντως σε τέσσερις ενδεκαδάτες μεταγραφές. Ο Ολυμπιακός προέρχεται από τη δίκαιη νίκη επί της Λαμίας (1-0), ήταν σοβαρός στο πρώτο μέρος που δικαιούταν περισσότερα γκολ, ενώ έκανε διαχείριση στην επανάληψη και δεν απειλήθηκε καθόλου. 10η σερί νίκη και 13-2-0 ρεκόρ στο πρωτάθλημα, έχει καθαρίσει από νωρίς τον τίτλο (+11). Αγκιμπού Καμαρά, Ονιεκούρου, Σισέ, Κουντέ, Ροντρίγκες λείπουν στο Κόπα Άφρικα, εκτός έμειναν και οι Λαλά, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος και Λόπες. Ντεμπούτο στην αποστολή για Μανωλά, Λοβέρα. 7/7 διπλά μετράει ο Ολυμπιακός που σκόραρε 2+ γκολ σε κάθε ένα από αυτά, στη μέρα του επιβεβαιώνει από μόνος του το 2 & over 2,5 (2,10/PameStoixima). Ο Απόλλωνας έχει ταλαιπωρηθεί πολύ από τον covid, έχασε πολλές προπονήσεις καθώς το Δεκέμβριο είχε φτάσει σε σημείο να έχει διψήφιο αριθμό κρουσμάτων, ενώ ακολούθησαν οι γιορτές.

(21:30) ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΑΡΗΣ

O ΠΑΟ προέρχεται από νίκη με 2-0 επί του ΠΑΣ, σε ένα ματς που ήταν σοβαρός ανασταλτικά και με υπομονή βρήκε δύο γκολ στο πρώτο μισό της επανάληψης. Τέταρτη νίκη στα πέντε τελευταία, δέχθηκε μόλις ένα τέρμα στα τέσσερα πιο πρόσφατα. Ενδεκαδάτες οι απουσίες των Καρλίτος, Μαουρίτσιο, Ρούμπεν, εκτός και οι Χατζηγιοβάννης, Πούγγουρας, Μπουζούκης. Ο Άρης με σοβαρή εμφάνιση νίκησε εύκολα τον Ιωνικό (1-0), ενώ με διπλό στο Ηράκλειο ξεπέρασε με 2/2 νίκες το εμπόδιο του ΟΦΗ για το κύπελλο. Παραμένει στο -1 από την εξάδα ενώ προέρχεται από πέντε σερί under 2,5, τα τέσσερα από αυτά ήταν under 1,5. Ταξίδεψε στην Αθήνα με πολύ σημαντικές απουσίες, Γκάμα, Γκαρσία, Μαντσίνι, Ματίγια, Φαμπιάνο και Καμαρά απουσιάζουν για διάφορους λόγους. Μαζεμένες απουσίες και για τις δύο ομάδες, αμφότερες ποντάρουν πολλά στην ανασταλτική τους λειτουργία και το under 2,25 πλέον είναι στο 1,64 στη Novibet, απο το 1,75 χθες, παίρνει έξτρα πόντους από την στιγμή που ο ΠΑΟ δεν θα έχει διαθέσιμο τον πρώτο του σκόρερ Καρλίτος (9 γκολ), ενώ ο Άρης θα στερηθεί τους παίκτες που σημείωσαν 12/17 τέρματα του στο πρωτάθλημα.