in

Ακτινογραφία EURO: Αυστροουκρανικό “biscotto”

Βολική και για τις δύο ομάδες η ισοπαλία

Ακόμα μια μεγάλη επιτυχία χθες στο Betfellas, με τον Vaskos4 να πληρώνεται στο 13,50 τον Σακίρι για παίκτη του αγώνα και να δίνει για ακόμα μια μέρα θετικό πρόσημο στο ταμείο μας. Στα του άρθρου κάναμε το 3/3 στο παιχνίδι της Ελβετίας (over 2,5, σουτ Ουντέρ, over 3,5 κάρτες) αλλά δεν κουνήσαμε δίχτυ στο παιχνίδι της Ιταλίας (0/2). Στο σημερινό πρόγραμμα ξεχωρίζει η “biscotto” ισοπαλία για Ουκρανία και Αυστρία, που λογικά θα οδηγήσει και τις δύο ομάδες στην επόμενη φάση, ενώ δεν απουσιάζουν και τα ειδικά στοιχήματα.

Όλες η προτάσεις του Betfellas για την ημέρα

(19:00) ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΑΥΣΤΡΙΑ

Η Ουκρανία προέρχεται από νίκη με 2-1 επί της ΠΓΔΜ, σε ένα ματς στο οποίο εμφάνισε δύο πρόσωπα. Ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος όπου προηγήθηκε με 2-0, όμως στην επανάληψη η απόδοση της έπεσε κατακόρυφα, δέχθηκε νωρίς τη μείωση και αγχώθηκε αρκετά για να κρατήσει το τρίποντο. Με τρεις βαθμούς βρίσκεται σε θέση ισχύος αναφορικά με την πρόκριση, με 1Χ προκρίνεται σίγουρα, με ήττα θα ελπίζει σε βολικά άλλα αποτελέσματα για να προκριθεί ως μια από τις καλύτερες τρίτες.

H Αυστρία μετά τη νίκη της πρεμιέρας έχασε δίκαια από την Ολλανδία (2-0). Από νωρίς πίσω στο σκορ (11’), δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει και σε μια κόντρα στην επανάληψη δέχθηκε τη χαριστική βολή. Μόνο πειστική δεν είναι η εικόνα της μέχρι τώρα όμως η πιθανότητα που έχει για να προκριθεί είναι μεγάλη. Με νίκη προκρίνεται σίγουρα, με ισοπαλία θα έχει τέσσερις πόντους και μηδενική διαφορά τερμάτων, οπότε εκτός απροόπτου θα προκριθεί ως μια από τις καλύτερες τρίτες. Ο φορ Αρναούτοβιτς εξέτισε ποινή μιας αγωνιστικής και βάζει ισχυρή υποψηφιότητα για τη βασική ενδεκάδα.

Πιθανές ενδεκάδες:
Ουκρανία (4-3-3)
: Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Matviyenko, Mykolenko – Malinovskyi, Stepanenko, Zinchenko – Yarmolenko, Yaremchuk, Tsygankov.
Αυστρία (3-5-2): Bachmann – Dragović, Alaba, Hinteregger – Lainer, Sabitzer, X Schlager, Grillitsch, Ulmer – Baumgartner, Arnautović.

Απλά τα πράγματα σε αυτό το ζευγάρι, αμφότερες προκρίνονται σίγουρα με νίκη όμως δεν έχουν λόγο να ρισκάρουν ιδιαίτερα από την στιγμή που με ισοπαλία εκτός απροόπτου θα βρεθούν χέρι-χέρι στην επόμενη φάση. Συγκεκριμένα η Ουκρανία θα προκριθεί σίγουρα ενώ η Αυστρία με τέσσερις πόντους και μηδενική διαφορά τερμάτων λογικά θα προκριθεί ως μια από τις καλύτερες τρίτες. Μάλιστα η ισοπαλία ενισχύεται από το γεγονός ότι πρόκειται για δύο πάνω-κάτω ισοδύναμες ομάδες. Στο 3,25 πρόλαβε ο K.Plestis την ισοπαλία, πριν αυτή γκρεμιστεί στο 2,00 και σε επίπεδα χωρίς αξία.

(19:00) ΠΓΔΜ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Δεύτερη οριακή ήττα για την ΠΓΔΜ που μετά το 3-1 από την Αυστρία ηττήθηκε με 2-1 από την Ουκρανία. Πέρασε δύσκολες στιγμές στο πρώτο μέρος που είδε τους Ουκρανούς να κάνουν ότι θέλουν και να προηγούνται δίκαια με 2-0. Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε, η ΠΓΔΜ πήρε τα ηνία, μείωσε σχετικά νωρίς και κυνήγησε την ισοφάριση, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Μόνο μαθηματικές είναι πλέον οι πιθανότητες που έχει για να προκριθεί, θα επιδιώξει να αποχαιρετήσει τη διοργάνωση με ακόμα μια ανταγωνιστική εμφάνιση.

H Ολλανδία χωρίς να εντυπωσιάσει έκανε το 2/2 νικώντας με 2-0 την Αυστρία. Ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς (11’) και στη συνέχεια επιδίωξε να κάνει διαχείριση αποτελέσματος, κράτησε εύκολα το μηδέν απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε λύσεις δημιουργικά και στα μέσα της επανάληψης κλείδωσε το τρίποντο με γκολ του Ντάμφρις. Όχι μόνο προκρίθηκε αλλά κλείδωσε και την πρωτιά, πάντως τα ρεπορτάζ θέλουν τον Ντε Μπουρ να μην πραγματοποιεί πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα.

ΠΓΔΜ (4-4-2):
Dimitrievski – S Ristovski, Velkovski, Musliu, Nikolov – Ademi, Alioski, Bardi, Spirovski – Pandev, Elmas.
Ολλανδία (5-3-2): Stekelenburg – Dumfries, De Ligt, De Vrij, Blind, Van Aanholt – F. de Jong, Gravenberch, Wijnaldum – Depay, Malen.

Αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, με την ΠΓΔΜ ουσιαστικά να έχει αποκλειστεί και την Ολλανδία να έχει κλειδώσει πρόκριση και πρωτιά. Περιμένουμε ένα ματς χωρίς σκοπιμότητες, με την ΠΓΔΜ να μετράει ήδη 2/2 over 2,5 με πέντε γκολ παθητικό και τους Ολλανδούς να θέλουν να αποζημιώσουν το κοινό τους δίνοντας μια επιθετική παράσταση. Ικανοποιητικό το 2 & over 2,5 στο 1,83.

(22:00) ΡΩΣΙΑ – ΔΑΝΙΑ

Μόνο πειστική δεν ήταν η εμφάνιση της Ρωσίας απέναντι στη Φινλανδία όμως το ζητούμενο επετεύχθη. Κράτησε με σχετική άνεση το μηδέν και βρήκε το χρυσό γκολ της νίκης (1-0) με τον Μίραντσουκ στο φινάλε του πρώτου μέρους. Με συγκομιδή τριών βαθμών γνωρίζει ότι με νίκη θα προκριθεί σίγουρα, με ισοπαλία εκτός απροόπτου θα βρεθεί στην επόμενη φάση (λογικά το Βέλγιο θα νικήσει τη Φινλανδία, ειδάλλως έχει ελπίδες πρόκρισης ως μια από τις καλύτερες τρίτες), με ήττα λογικά θα αποκλειστεί. Ο βασικός μπακ Ζιρκόφ τραυματίστηκε στην πρεμιέρα και είναι εκτός, αμφίβολος με τις πιθανότητες υπέρ του είναι ο βασικός μπακ Φερνάντες.

Άτυχη ήταν η Δανία στην ήττα με 1-2 από το Βέλγιο. Μπήκε πολύ δυνατά, προηγήθηκε με τη σέντρα (2’) και είχε φάσεις για δεύτερο γκολ σε ένα πρώτο ημίχρονο που της άνηκε ολοκληρωτικά. Το δεύτερο μέρος ήταν πιο ισορροπημένο, με τους Βέλγους να φτάνουν στην ανατροπή σκοράροντας σε δύο από τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησαν (22-6 οι τελικές) και τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι στο φινάλε για την ισοφάριση. 2/2 ήττες για τους Δανούς που έχουν κάθε λόγο να νιώθουν αδικημένοι από αυτά τα αποτελέσματα, κάλλιστα θα μπορούσαν να έχουν έξι βαθμούς. Για καλή τους τύχη όχι απλά δεν έχουν αποκλειστεί αλλά με νίκη μπορούν να προκριθούν ακόμα και ως δεύτεροι.

Ρωσία (3-4-2-1):
Safonov – Barinov, Diveev, Dzhikiya – Mário Fernandes, Zobnin, Ozdoev, Karavaev – Miranchuk, Golovin – Dzyuba.
Δανία (4-3-3): Schmeichel – Mæhle, Kjær, Christensen, Wass – Damsgaard, Højbjerg, Delaney – Poulsen, Cornelius, Braithwaite.

Κρίσιμο ματς στην  Κοπεγχάγη, καθώς και οι δύο ομάδες έχουν ελπίδες για τη δεύτερη θέση, όμως κάλλιστα μπορούν να τερματίσουν και στην τελευταία θέση του ομίλου. Η Ρωσία αν και έδωσε εντός έδρας τα δύο πρώτα παιχνίδια της δεν έχει αφήσει θετικές εντυπώσεις, παρουσιάζοντας δυσλειτουργίες σε όλες τις γραμμές της. Τώρα καλείται να αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Δανία, με τους γηπεδούχους να αδικούνται κατάφορα από τις 2/2 ήττες. Η Δανία έδειξε τα δόντια της απέναντι στο Βέλγιο, σε ένα ματς που ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν καταιγιστική και με παρόμοια απόδοση δεν έχει τίποτα να φοβηθεί. Περιμένουμε νίκη της Δανίας όμως το 1,75 είναι αρκετά χαμηλό σαν απόδοση, οπότε θα περιμένουμε κάτι καλύτερο στο live. Από ειδικά στοιχήματα θα κρατήσουμε το over 76,5 πάσες του Χόιμπιεργκ (1,83) που αποτελεί επιλογή του Steven4. Ο χαφ της Τότεναμ αποτελεί τον μαέστρο της μεσαίας γραμμής της Δανίας και τα πάντα περνάνε από τα πόδια του (81 και 91 πάσες στα πρώτα δύο ματς). Για παίκτη του αγώνα θα επιλέξουμε τον φορ Πόουλσεν της Δανίας (11,00), που στο προηγούμενο ματς σκόραρε και αποτελούσε μόνιμο κίνδυνο για την εστία του Βελγίου.

(22:00) ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ – ΒΕΛΓΙΟ

Η Φινλανδία προέρχεται από ήττα με 1-0 από τη Ρωσία. Ήταν ακίνδυνη επιθετικά σε όλο το ματς και δεν άξιζε να πάρει κάτι από το παιχνίδι, το γκολ της ήττας σημειώθηκε στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Για καλή της τύχη παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης καθώς την πρώτη αγωνιστική είχε νικήσει από το πουθενά τη Δανία (0-1), σε ένα ματς που ο κίπερ Χραντέτσκι έπιανε τα πάντα και το γεγονός με τον Έρικσεν λειτούργησε καταλυτικά για αντιμετωπίσει μια σοκαρισμένη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο.

Το Βέλγιο αφού έκανε περίπατο στη Ρωσία (0-3) έκανε το 2/2 νικώντας και τη Δανία στην έδρα της (1-2). Ήταν τυχερή καθώς με τα βίας δικαιούταν ένα βαθμό, στο πρώτο μέρος πέρασε εφιαλτικές στιγμές και ήταν τυχερή που δεν έχανε με μεγαλύτερο από το 1-0 σκορ. Στην επανάληψη και με την είσοδο του Ντε Μπρόινε (ένα γκολ και μια ασίστ) ισορρόπησε και έφτασε στην ανατροπή, εκμεταλλευόμενη στο έπακρο τις λίγες ευκαιρίες που δημιούργησε (22-6 τελικές). Ο Μαρτίνεθ αναμένεται να προβεί σε αρκετές αλλαγές καθώς υπάρχει μεγάλο βάθος στον πάγκο του Βελγίου, ενώ αποκάλυψε ότι Ντε Μπρούινε, Βίτσελ και Ε. Αζάρ θα ξεκινήσουν στην ενδεκάδα για να αποκτήσουν αγωνιστικό ρυθμό.

Φινλανδία (3-5-2):
Hradecky – O’Shaughnessy, Arajuuri, Toivio – Uronen, Kamara, Sparv, Kauko, Raitala – Pukki, Lod.
Βέλγιο (3-4-3): Courtois – Alderweireld, Denayer, Vertonghen – Meunier, De Bruyne, Witsel, Carrasco – Mertens, Lukaku, E Hazard.

Τεράστια η ποιοτική τους διαφορά, η Φινλανδία πέρα από πάθος δεν έχει να επιδείξει πολλά ενώ το Βέλγιο έχει την πολυτέλεια να ξεκινάει για πρώτη φορά στην ενδεκάδα παίκτες του επιπέδου των Ντε Μπρόινε, Αζάρ, Βίτσελ. Αν το Βέλγιο είναι στοιχειωδώς σοβαρό έχει τα φόντα να επιβεβαιώσει το -1,25 διπλό (1,85), όμως πριν δούμε τις ενδεκάδες δεν υπάρχει λόγος να κυνηγήσουμε ένα τόσο μεγάλο χάντικαπ. Ο Ντε Μπρόινε αν και έπαιξε μόνο ένα ημίχρονο με τη Δανία απέδειξε πόσο καθοριστικός είναι για το Βέλγιο (γκολ και ασίστ), με τον χαφ της Σίτι να αποτελεί επιλογή του Vaskos4 (Young Guns)  για παίκτη του αγώνα (8,50).

O Φοντέν απειλεί: Αν πάρουμε το EURO οι συμπαίκτες μου θα βάψουν το μαλλί τους όπως εγώ

Λαμόγιενσεν & Λαμόγιενσον; Το 2-2 στο Δανία-Σουηδία που άφησε εκτός EURO 2004 την Ιταλία