in

Τάκλιν για σεμινάριο του Τσίμι στον Κλοπ, δυστυχώς αποχώρησε τραυματίας ο πρώτος [vid]

O Τσιμίκαρος είχε μία άτυχη στιγμή στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ (1-1). Πιο συγκεκριμένα ο Μπουκάγιο Σάκα στην προσπάθεια του να κλέψει την μπάλα από τον οργισμένο Έλληνα της Λίβερπουλ, τον έσπρωξε, με τον Τσίμι να πέφτει πάνω στον Γιούργκεν Κλοπ και να τον κατεδαφίζει.

Ο Έλληνας αμυντικός έδειξε να πονάει αρκετά στον ώμο του κι όπως έγινε γνωστό, μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο με πρόβλημα στην κλείδα, αφού αντικαταστάθηκε αμέσως από τον Τζο Γκόμεζ. Όλα αυτά σε μία περίοδο που ο Τσίμι έδειχνε εξαιρετικό αγωνιστικό πρόσωπο παιχνίδια των «Ρεντς».

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι, η Άρσεναλ μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με το γκολ του Γκάμπριελ. Η Λίβερπουλ ισορρόπησε αρκετά το παιχνίδι μετά το δυνατό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων, πήρε τα ηνία του αγώνα και κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με τον Σαλάχ (29′).

Το παιχνίδι στην συνέχεια είχε αρκετή ένταση, πολύ γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και μετά από ένα σοβαρό λάθος της Άρσεναλ, η Λίβερπουλ βγήκε αντεπίθεση με πέντε ποδοσφαιριστές εναντίον του Ράις, αλλά ο Αλεξάντερ Άρνολντ σημάδεψε το δοκάρι του Ράγια, με το 1-1 να μένει ως το τέλος.