Μόνο τέσσερις μέρες κράτησε η χαρά στο Μάντσεστερ, σφαλιάρα στο αγγλικό Καραϊσκάκης

Οι φίλοι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σίγουρα θέλουν να αφήσουν πίσω το 2023, το οποίο (φυσικά) ολοκληρώθηκε με γκέλα καθώς η Νότινγκχμ Φόρεστ επικράτησε με 2-1 της ομάδας του Έρικ τεν Χαγ.

Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, διαδραματίστηκε ένα συναρπαστικό δεύτερο μέρος στο Σίτι Γκράουντ όπου οι γηπεδούχοι πήρανε κεφάλι στο σκορ με τον Ντομίνγκεζ (όχι τον Τσόρι) στο 64ο λεπτό της αναμέτρησης.

Η Γιουνάιτεντ έφερε το παιχνίδι στα ίσα 14 λεπτά αργότερα με τον Ράσφορντ να βλέπει στο πρόσωπο του Ματ Τέρνερ τον προσωπικό του Άγιο Βασίλη μέρες που είναι. Η χαρά των «Κόκκινων Διαβόλων» κράτησε ελάχιστα.

Κι αυτό γιατί ο Ελάνγκα βρήκε τον Γκιμπς Γουάιτ στο 82′ κι εκείνος νίκησε τον Ονάνα για το τελικό 2-1. Τα καλά νέα για τους φίλους της ομάδας του Μάντσεστερ είναι ότι ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας θα απουσιάσει το επόμενο διάστημα λόγω του Κόπα Άφρικα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας η Τσέλσι επικράτησε με 2-3 της Λούτον. η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε με 3-1 την Μπρέντφορντ, η Σίτι νίκησε εύκολα με 2-0 την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ενώ η Γουλβς είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Έβερτον(3-0). Τέλος, η Άστον Βίλα έκαμψε στο 90′ την αντίσταση της Μπέρνλι με 3-2.