FA Cup: Η Μέιντστοουν της 6ης κατηγορίας έστειλε σπίτι της την Ίπσουιτς! [vid]

Τρομερά πράγματα και πάλι στο FA Cup όπου η Μέιντστοουν που αγωνίζεται στον Νότιο Όμιλο της Νάσιοναλ Λιγκ (6η κατηγορία) πέταξε εκτός συνέχειας του θεσμού την 2η στην Τσάμπιονσιπ Ίπσουιτς, κερδίζοντας με 1-2 στην έδρα της τελευταίας.

Η Μέινστοουν είχε μόλις δύο σουτ έναντι 38 των αντιπάλων τους αλλά στο τέλος της ημέρας κανείς δεν θα θυμάται κάτι τέτοιο, πρώτον γιατί οι φίλοι της ομάδας της 6ης κατηγορίας θα κάνουν 3-4 μέρες να ξεσουρώσουν και δεύτερον γιατί είναι η πρώτη φορά που μια ομάδα της 6ης και κατώτερων κατηγοριών της Αγγλίας, φτάνει στον 5ο γύρο του F.A. Cup μετά το 1978.

Τα στατιστικά του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 43′ με τον Ρέινολντς και κράτησαν το προβάδισμά τους ως το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η εξαιρετική φέτος Ίπσουιτς πίεσε πολύ την Μέινστοουν και κατάφερε να ισοφαρίσει μόλις στο 56′.

Εκεί που όλα έδειχναν ότι η Ίπσουιτς θα φτάσει αργά ή γρήγορα στην ανατροπή, ένα λάθος στο κέντρο από τους γηπεδούχους, έδωσε την ευκαιρία στην Μέιντστοουν να προηγηθεί και πάλι με τον Κορν στο 66′.

Το γήπεδο μπορεί να κατηφόρισε μετά από αυτή την εξέλιξη, αλλά οι φιλοξενούμενοι κρατήσαν γερά και με τον τερματοφύλακα Κόβολαν που έκανε το ματς της ζωής του προχώρησαν στην επόμενη φάση.

Ράσφορντ γίνεται κώλος σε κλαμπ του Μπέλφαστ, δηλώνει άρρωστος την επόμενη μέρα (vid)

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Η κορυφή έχει θέση για…τρεις, επανάληψη του ματς του πρώτου γύρου θα δούμε [vid]