Ένα χαλαρό 4-3 με ανατροπή είχε η επιστροφή στη δράση της Πρέμιερ Λιγκ

Τι κι αν ο κόσμος είχε στηθεί στις οθόνες του για να δει το Πανσερραϊκός-Αστέρας Τρίπολης; Oι ελάχιστοι που επέλεξαν να δούνε το πρώτο παιχνίδι της ημέρας στην Αγγλία μεταξύ Νιούκαστλ και Γουέστ Χαμ αποζημιώθηκαν.

Ένα εξαιρετικό παιχνίδι έγινε σήμερα στο «St. James’ Park» Η Γουέστ Χαμ αν και βρέθηκε μόλις στο 3ο λεπτό πίσω στο σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ίσακ ανέτρεψε την κατάσταση εκτός έδρας κόντρα στη Νιούκαστλ, παίρνοντας προβάδισμα πριν το ημίχρονο και κάνοντας το 3-1 με το ξεκίνημα της επανάληψης.

Οι Λονδρέζοι ανέτρεψαν το ματς. Στο 21ο λεπτό, ο Αντόνιο ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 45+10′, ο Κούντους έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους μετά από ασίστ του Μπόουεν. Στο 48ο λεπτό, οι δυο τους αντάλλαξαν ρόλους, με τον Γκανέζο μεσοεπιθετικό να μοιράζει και τον Βρετανό να εκτελεί για το 1-3.

Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και ανταμείφθηκαν για την προσπάθειά τους. Στο 76′, κέρδισαν ένα ακόμα πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε με επιτυχία και πάλι ο Ίσακ. Στο 83′, ο Σουηδός επιθετικός έδωσε μια ασίστ και ο Μπαρνς ισοφάρισε το ματς με τον Άγγλο εξτρέμ βρήκε δίχτυα και στο 90′, κάνοντας το 4-3 και αφήνοντας το αποτύπωμά του στην ανατροπή. Στο 90+4′, η Νιούκαστλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Γκόρντον με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στο 90+7′, ο Σούτσεκ ήταν κοντά στο να κάνει το 4-4 αλλά αστόχησε με κεφαλιά από κοντινή απόσταση.

Πλέον η διαφορά των δύο ομάδων βρίσκεται στον ένα βαθμό με τη Νιούκαστλ να βρίσκεται στην 8η θέση με 43 βαθμούς και τη Γουέστ Χαμ έχοντας παιχνίδι περισσότερο, να βρίσκεται στην 7η θέση με 44.