Tσίτα τα γκάζια ο ΠΑΟ, ισοφάρισε με ρεκόρ καριέρας του Σλούκα τη Μακάμπι!

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 95-79 και έφερε στα ίσα τη σειρά. Ρεκόρ καριέρας από τον Σλούκα με 29 πόντους , καθοριστικοί στην άμυνα οι Παπαπέτρου, Γκραντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παίζουν άμυνα με τα μάτια και να ανταλλάζουν καλάθια με τον ΠΑΟ να δίνει αρκετά μακρινά σουτ στη Μακάμπι και τον Κόεν να έχει πολύ γρήγορα δέκα πόντους. Οι Ισραηλινοί δεν συναντούσαν καμία αντίσταση προς το καλάθι και τελείωσαν την 1η περίοδο στο +8 με 8/9 δίποντα και 4/7 τρίποντα.

Η είσοδος του Παπαπέτρου -κυρίως λόγω της απουσίας του Χουάντσο- έσφιξε την πράσινη άμυνα με τον Παναθηναϊκό να ροκανίζει τη διαφορά κυρίως λόγω στην ενέργεια που έδωσαν ο προαναφερόμενος, ο Καλαιτζάκης και ο Αντετοκούνμπο. Βέβαια όσο η ευστοχία της Μακάμπι συνεχιζόταν ο Σλούκας, είπε να πάρει το όπλο του και με τρία τρίποντα έφερε τούμπα το ματς για το 41-38 και από εκεί με Παπαπέτρου και Λεσόρ ο ΠΑΟ βρέθηκε από το -8 στο +10 (48-38). Τελικά το ημίχρονο θα κλείσει στο 51-39 με ένα επιμέρους 19-3 στο τέλος της περιόδου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Παναθηναικός εκτόξευσε τη διαφορά ως και στους 18 πόντους αλλά η Μακάμπι με πρωταγωνιστή τον Μπράουν επέστρεψε και μείωνε σταδιακά τη διαφορά. Ένα πολύ λάθος λεπτό στο τέλος επέτρεψε στους Ισραηλινούς να ψαλιδίσουν τη διαφορά στους 11 στο τέλος της περιόδου (71-60).

Η Μακάμπι μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο του αγώνα μειώνοντας στους τρεις και μάλιστα χωρίς τον Μπράουν στο παρκέ, με το Ναν να είναι πολύ αρνητικός σε άμυνα και επίθεση. Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μπούνε στο παιχνίδι έπεσε πάνω στον παράγοντα Γκραντ που άλλαξε το μομέντουμ του παιχνιδιού με εξαιρετική άμυνα, δημιουργία και συνεργασία με τον Λεσόρ.

O Σλούκας συνέχισε και πάλι το βιολί του φτάνοντας σε ρεκόρ καριέρας (29 πόντους), ο Γκραντ κλείδωσε την επίθεση της Μακάμπι και όταν η διαφορά έφτασε στους 14 (89-75) έμοιαζαν όλα να είχαν κριθεί. Ρεκόρ σεζόν και για τον Παπαπέτρου με 15 πόντους.

Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο Βελιγράδι και στη Χάλα Πιονίρ για τα δύο επόμενα ματς. Στις 30/4 και τζάμπολ στις 20:00 το τρίτο ματς της σειράς