Ούτε ο Άντερσεν δεν θα σκεφτόταν τέτοιο παραμυθένιο ματς, 5-3 η Ισπανία στην παράτα

Στην πατρίδα του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και του Κρίστιαν Έριξεν, είδαμε ένα ματς παραμυθένιο, σαν τα παραμύθια που έγραφε ο εν λόγω συγγραφέας όπως μας πληροφόρησε ο Αντώνης Καρπετόπουλος. Κι αν αυτή την φορά δεν είχαμε κοριτσάκια με σπίρτα, είχαμε αγοράκια με πολλά κοχόνες που μας χάρισαν πράγματι ένα υπερθέαμα.

Το πρώτο υπερθεαματικό χαιλάιτ ήρθε από την σούπερ συνεννόηση Πέδρι και Oυνάι Σιμόν, οπού ο τερματοφύλακας των φούριας ρόχας θύμισε κάτι από Τσιντώτα και Πασχαλάκη και έτσι χάρισε το προβάδισμα στους φιναλίστ του Μουντιάλ της Ρωσίας, Κροάτες.

Στην συνέχεια οι Ισπανοί θύμισαν κάτι από glory days 2008-2012 με Τσάβι, Ινιέστα και Τόρρες και κατάφεραν εκτός από το να ισοφαρίσουν πριν το ημίχρονο με τον Σαράμπια, να πάρουν και προβάδισμα 2 γκολ με πολύ ωραία κεφαλιά του Αθπιλικουέτα και λίγα λεπτά αργότερα με ωραίο τελείωμα του Φεράν Τόρες.

Επειδή όμως αυτές οι εποχές έχουν περάσει ανεπιστρεπτεί, η Κροατία έβγαλε μαχητική ψυχή, μείωσε το σκορ σε 3-2 με τον υπερηχητικό Όρσιτς στο 85 και στις καθυστερήσεις με υπέροχη κεφαλιά του Πάσαλιτς έκανε το 3-3, για να οδηγηθεί το ματς στην παράταση.

Εκεί όπου η πατρίδα του Μάρκο Λιβάγια, μπήκε φουριόζα και με το μομέντουμ να την ευνοεί έχασε μοναδική ευκαιρία για να πάρει το προδάβισμα. Ο Ουνάι Σιμόν ρέφαρε την αδιανόητη γκέλα του πρώτου ημιχρόνου και έβγαλε το σουτ του Πάσαλιτς από το μισό μέτρο, για να κρατήσει τις ελπίδες των Ισπανών ζωντανές.

Ότι δεν κατάφερε να κάνει ο Πάσαλιτς και η Κροατία για να ολοκληρωθεί το μίνι θαύμα, το έκανε ο Αλβάρο Μοράτα. Ο παίκτης που ουκ ολίγες φορές έχει ακούσει τα εξ αμάξης από Τσίλι Πρακτορείο, έγινε ο άνθρωπος της τελευταίας στιγμής για την χώρα του και με φοβερό αριστερό σουτ έγραψε το 4-3. Λίγα λεπτά αργότερα ο Οιαρθάμπαλ σκόραρε για το 5-3, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Τσακίρ.

Πασχαλάκης και Τσιντώτας γελάνε με το γκολ που έφαγε ο Σιμόν (vid)

Με αδιανόητη εμφάνιση του Τζορτζ οι Κλίπερς έκαναν το 3-2(vids)