Η Γαλλίτσα έπαθε τρικυμία, οι χάστες βατερλό, 1-1 με Ουγγαρία

Είναι κάποια παιχνίδια που από την αρχή του τουρνουά τα έχεις υπογραμμίσει ως σιγουράκια, τους φορτώνεις οτι έχει μείνει και δεν έχει μείνει από την τσέπη σου και απλά περιμένεις να κάνεις την ανάληψη σου. Κι αν η επιτυχία είναι εγγυημένη με την Ιταλία που μοιράζει 3άρες σε όποιον βρει, για την Γαλλίτσα των αμέτρητων αστεριών, τα πράγματα δεν είναι τελικά τόσο απλά.

Οι τρικολόρ παρόλο που τελικά πήραν τον βαθμό στην γεμάτη έδρα των Μαγυάρων, δεν κατάφεραν ούτε να διασφαλίσουν την πρόκριση τους στην επόμενη φάση, αλλά ούτε να πάνε και τον κοσμάκη ταμείο. Η Ουγγαρία αποδείχτηκε σκληρό καρύδι και με τον όχι και τόσο against racism κόσμο στο πλευρό της, παραμένει ζωντανή για την πρόκριση.

Ούγγροι ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Στο 45+3‘ ο Σάλαϊ τροφοδότησε τον Φιόλα, αυτός με μια πολύ γρήγορη κούρσα έπιασε στον ύπνο την άμυνα των Γάλλων (Παβάρ, Βαράν), μπήκε στην περιοχή και με ωραίο πλασέ νίκησε τον Λορίς και έκανε το 1-0.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και από τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου η Γαλλία συνέχισε να πιέζει, προσπαθώντας να δημιουργήσει ελεύθερους χώρους απέναντι σε μια σκληροτράχηλη Ουγγαρία. Ο Ντεσάν προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή στο 57′ με τον Ντεμπελέ να αντικαθιστά τον Ραμπιό. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ντεμπελέ στην πρώτη του ενέργεια στο ματς έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, αλλά το δεξί σουτ που επιχείρησε σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι του Γκουλάσι!

Στο 66‘ η Γαλλία βρήκε το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης με τον Γκριεζμάν. Έπειτα από δυνατό βολέ του Λορίς ο Εμπαπέ έτρεξε στον κενό χώρο και πήρε την μπάλα στην κατοχή του. Ο μεσοεπιθετικός της Παρί μπήκε στην περιοχή και έκανε το γύρισμα προς την εστία, ψάχνοντας κάποιον συμπαίκτη του.Ο Όρμπαν έδιωξε λανθασμένα, “στρώνοντας” την μπάλα στον Γκριεζμάν. Ο φορ της Μπαρτσελόνα δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, εκτελώντας τον Γκούλατσι από πολύ κοντινή απόσταση.

Η Γαλλίτσα, παρόλο που πίεζε για ένα δεύτερο γκολ νίκης και έχασε μεγάλες ευκαιρίες μέχρι ο διαιτητής να σφυρίξει την λήξη του παιχνιδιού, δεν γλίτωσε το Βατερλό και τις κατάρες από το Πρακτορείο και περιμένει την Πορτογαλία για την τελευταία αγωνιστική του ομίλου ώστε εκτός από την πρόκριση και την πρώτη θέση, να πάρει και εκδίκηση για τον προηγούμενο τελικό.

Η Ουγγαρία βάζει γκολ και ο σκόρερ τραμπουκίζει ρεπόρτερ & τραπέζι από τη χαρά του(vid)

Απίστευτο, ο Μοράτα έβαλε γκολ και δεν ήταν οφσάιντ, 1-0 η Ισπανία (vid)