Βίλα-ΟΣΦΠ 2-4: Έκανε το Βίλα Παρκ, λούνα Παρκ και βλέπει τελικό ο Θρύλος!

Ο απίστευτος Ολυμπιακός επικράτησε με 2-4 της Άστον Βίλα και πλέον την επόμενη εβδομάδα έχει το δικό του ραντεβού με την ιστορία και ένα προβάδισμα δύο τερμάτων να υπερασπιστεί στον Πειραιά! Χατ τρικ ο μαγικός Ελ Κααμπί!

Ο Τζολάκης θα υποχρεωθεί στην πρώτη του μεγάλη επέμβαση μόλις στο 6ο λεπτό όταν είπε όχι σε καλό σουτ του Ρότζερς. Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι θα προηγηθούν μετά από φάση διαρκείας με τον Μπέιλι αλλά το γκολ θα ακυρωθεί για φάουλ στον Ιμπόρα.

Στο 16΄ ο Ολυμπιακός θα μπει μπροστά στο σκορ μετά από εξαιρετική μπαλιά του Τσικίνιο στον Ελ Κααμπί που θα κερδίσει τον Όλσεν. Το γκολ αρχικά θα ακυρωθεί για οφσάιντ αλλά μόλις το γκολ θα μετρήσει και στις κερκίδες που βρισκόντουσαν οι φίλοι του Ολυμπιακού επικράτησε το αδιαχώρητο.

Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και είχε βραχυκυκλώσει τους Άγγλους με την πίεση του. Στο 29′ σε μία απίθανη πάσα του Ντάνιελ Ποντένσε, ο Ελ Κααμπί θα προσπεράσει τον Όλσεν και θα πλασάρει για το 0-2.

Λίγο πριν το ημίχρονο η Άστον Βίλα θα πιέσει αρκετά μπροστά στην εστία των φιλοξενούμενων και τελικά θα βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με ποιον άλλον; Μα φυσικά με τον Όλι Γουότκινς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις χειρότερες προϋποθέσεις για τους Πειραιώτες! Ένα σουτ από δύσκολη γωνία θα ξεγελάσει τον Τζολάκη, με τον Ντιαμπί να ισοφαρίζει σε 2-2 μόλις στο 52ο λεπτό.

Τρία λεπτά κράτησε το άγχος του Ολυμπιακού, αφού η κεφαλιά του Ρέτσου θα σταματήσει στο χέρι του Λουίζ και ο διαιτητής θα δείξει κατευθείαν το σημείο του πέναλτι. Ο Ελ Κααμπί θα ολοκληρώσει το χατ-τρικ του με μία εύστοχη εκτέλεση και θα αλλάξει ξανά το μομέντουμ του παιχνιδιού.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει το πάρτι του με το σουτ του Έζε στο 67′ να βρίσκει στον Κονσά, να αλλάζει πορεία και το σκορ στο Βίλα Παρκ να γράφει 2-4 και τους φίλους του Ολυμπιακού εκστασιασμένους.

Οι γηπεδούχοι όπως ήταν λογικό θα πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο αλλά ο Τζολάκης -αν εξαιρέσει κανείς τη φάση του γκολ- ήταν πολύ σταθερός και δεν αισθάνθηκε πραγματικό κίνδυνο με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τη στιγμή του στις αντεπιθέσεις.

Στο 81ο ο Κάρμο θα κάνει περίπου 2,5 πέναλτι και θα στείλει στην άσπρη βούλα και τον Ντάγκλας Λουίζ. Ο Βραζιλιάνος θα σημαδέψει το δοκάρι ολοκληρώνοντας μία εφιαλτική βραδιά για τον ίδιο και την ομάδα του.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός επικράτησε με 4-2 των Άγγλων, έχοντας ραντεβού με την ιστορία την άλλη εβδομάδα!

Mακάμπι-ΠΑΟ 88-95: Break & κανείς δεν θα ήθελε να είναι στη θέση της!