in

Στα πέντε σταμάτησε ο ΠΑΟΚ, πρόκριση με επική ανατροπή!

O ΠΑΟΚ παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο διέλυσε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με 5-1 και πέρασε θριαμβευτικά στα προημιτελικά της διοργάνωσης του Conference League για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι πιέζοντας ψηλά την Ντιναμό η οποία δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα. Η πρώτη μεγάλη φάση για τον ΠΑΟΚ ήρθε με τη συμπλήρωση 15 λεπτών όταν ο Κουλιεράκης νικήθηκε εξ επαφής από τον τερματοφύλακα της Ντιναμό, που στο επόμενο πεντάλεπτο είδε τις προσπάθειες των Σβαμπ, Ζίφκοβιτς και Κουλιεράκη ξανά να μην παραβιάζουν την εστία του.

Κι εκεί που η ανησυχία μεγάλωνε γιατί το γκολ δεν ερχόταν, άρχισε να βρέχει γκολ! Στο 27′ ο Κουλιεράκης θα πηδήξει ψηλά μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μπάμπα θα βρεθεί ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και θα γράψει το 1-0 από κοντά με κεφαλιά.

Αφού είδε πως από κοντά δεν του έβγαινε έξι λεπτά αργότερα ο Κουλιεράκης θα δοκιμάσει την τύχη του, η μπάλα θα βρει στον Σούσιτς και θα καταλήξει στην εστία της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με την Τούμπα να φλέγεται.

Πριν από το ημίχρονο το μενού είχε και γλυκό για τους Κροάτες: o Tάισον θα βρει με σέντρα ακριβείς τον Τόμας στο 42′ κι εκείνος με κεφαλιά ψαράκι θα δώσει σκορ πρόκρισης σε ένα τρομερό ημίχρονο για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Κι ενώ όλοι είχαν ξεχάσει τι είχε συμβεί στο πρώτο παιχνίδι στο 49ο λεπτό ο Χότζα θύμισε σε όλους πόσο εύθραυστη ήταν ακόμα η κατάσταση, κερδίζοντας τον Κοτάρσκι από δύσκολη γωνία και μειώνοντας σε 3-1 (3-3 συνολικό σκορ).

Oι Κροάτες ισορρόπησαν αρκετά το παιχνίδι και ο ΠΑΟΚ δεν έβγαινε εύκολα στην επίθεση όπως στο πρώτο ημίχρονο. Όταν οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν με την είσοδο του Ντεσπόντοφ να κρατήσουν την μπάλα ήρθε το 4ο γκολ για τον ΠΑΟΚ. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ και κόντρα στον Σβαμπ ο Κουλιεράκης από κοντά έκανε το 4-1 στο 76′.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ζίφκοβιτς (88′) με το πάρτι στην Τούμπα να μην σταματάει για κανένα λόγο.