ΟΣΦΠ-Άστον Βίλα 2-0: Θρυλική πρόκριση στον τελικό με έπος Ελ Κααμπί!

Ο Ολυμπιακός ζευγάρωσε τις νίκες του εναντίον της Άστον Βίλα, κερδίζοντας με 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Ελ Κααμπί, παίρνοντας μια τεράστια και ιστορική πρόκριση στον τελικό, με συνολικό σκορ 6-2 (!).

Η Άστον Βίλα με την παρουσία του Πάου Τόρες ανταποκρινόταν πολύ καλύτερα στην πίεση του Ολυμπιακού και έβγαζε ευκολότερα την μπάλα στο μισό του Ολυμπιακού.

Στην πρώτη ουσιαστική επίσκεψη του Ολυμπιακού στην περιοχή της Άστον Βίλα με τον Ποντένσε να σπάει την μπάλα στον Κίνι που γύρισε την μπάλα στον Ελ Κααμπί, ο οποίος στο 11ο λεπτό έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από κοντά.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη συντριπτική κατοχή της μπάλας η οποία έφτασε στο 78% αλλά απειλούσε μόνο εκτός περιοχής με τον Τζολάκη να χρειάζεται πρώτη φορά στο 30’ όταν θα αποσοβήσει το κίνδυνο σε πλασέ του Ντιαμπί.

Η καλύτερη φάση για την Άστον Βίλα θα έρθει στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου όταν  το σουτ του Μπέιλι θα βρει σε σώματα θα αλλάξει πορεία και ενστικτωδώς ο Τζολάκης θα βγάλει σε κόρνερ.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού η Άστον Βίλα θα πατήσει περιοχή με τον Ντουράν αλλά ο Τζολάκης ήταν και πάλι εκεί. Οι φιλοξενούμενοι θα προσπαθήσουν να πιέσουν αλλά ο Ολυμπιακός αμύνονταν σωστά και το πάρτι στις κερκίδες μεγάλωνε.

Στο 78’ από βολέ του Τζολάκη, ο Ελ Κάαμπι έφυγε από θέση εξτρέμ, πλασάροντας εύστοχα απέναντι στο Μαρτίνεζ και βάζει φωτιά στο Γ. Καραϊσκάκης!

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός πήρε μια επική μα πάνω από όλα δίκαια πρόκριση στον τελικό του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ στις 29/5, στην OPAP Arena.

Ένας από μας: Χοσέλου πριν 12 χρόνια ζητούσε από μύστες να του δώσουν LINK για να δει τη Ρεάλ

Φυσικά και δεν έχασε η Λεβερκούζεν για μια ακόμη φορά που έχανε μέχρι το 82’ και πήγε τελικό!