Tα στιγμιότυπα της χθεσινής βραδιάς στο Τσάμπιονς Λιγκ [vid]

Η φάση των «16» αποτελεί πλέον παρελθόν και γνωρίζουμε και τις 8 ομάδες που θα παλέψουν για το Τσάμπιο Λι της φετινής σεζόν. Οι δύο τελευταίες ομάδες που πήραν τα εισιτήρια για τα προημιτελικά, ήταν η Ντόρτμουντ και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Στη Βεστφαλία, η Ντόρτμουντ ξεκίνησε με γκολ το παιχνίδι χάρη στον Τζέιντον Σάντσο (3′) που έβαλε τις βάσεις πρόκρισης. Η εξαιρετική Αϊντχόφεν, η οποία καλπάζει στην Ολλανδία το πάλεψε πολύ, έχασε μία τεράστια ευκαιρία προς το τέλος του παιχνιδιού, αλλά την τελευταία κουβέντα την είπε ο Μάρκο Ρόις στο 90+5′, κάνοντας το 2-0 (3-1 συνολικό σκορ).

Στη Μαδρίτη όλοι πίστεψαν ότι τα πράγματα τελείωσαν όταν ο Ντι Μάρκο έβαλε σε θέση οδηγού την Ίντερ στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι «Ροχιμπλάνκος» απάντησαν άμεσα με τον Γκριεζμάν στο 35′ και έβαλαν φωτιά στο Γουάντα Μετροπολιτάνο στο 87ο λεπτό όταν ο Ντεπάει σκόραρε και οι δύο ομάδες βρέθηκαν σε σκορ που οδηγούσε στην παράταση.

Ο Ρικέλμε θα μπορούσε να μας στείλει για ύπνο από νωρίς αλλά έχασε μία τεράστια ευκαιρία και τα έφερε έτσι η τύχη ώστε ενώ είχαμε να δούμε διαδικασία πέναλτι από το 2016, είδαμε για δεύτερη φορά σε δύο μέρες. Εκεί πρωταγωνιστής ήταν ο Όμπλακ, αλλά και ο Λαουτάρο που έπαθε Τσόρι στο τελευταίο πέναλτι της Ίντερ.

Προπόνηση στο ΣΕΦ έκανε ο ΠΑΟ μετά από 20 χρόνια για να επιβαρύνει το κάρμα του (vid)