Μπάγερν-Ρεάλ 2-2: Στη ρεβάνς θα κριθεί ποιος θα κερδίσει την Παρί στον τελικό

Η Μπάγερν ξεκίνησε έχοντας την κατοχή της μπάλας με τη Ρεάλ να περιμένει στο δικό της μισό τους Βαυαρούς. Προς έκπληξη μηδέν ανθρώπων μετά από μία απίστευτη κάθετη μπαλιά του Κρόος στον Βινίσιους οι Ισπανοί θα προηγηθούν στην πρώτη τους φάση στο παιχνίδι στο 23ο λεπτό.

Το γκολ όπως ήταν λογικό άλλαξε τις ισορροπίες του ματς και την Μπάγερν να προσπαθεί κυρίως να απειλήσει από μακρινή απόσταση την εστία του Λούνιν χωρίς να καταφέρει κάτι μέχρι την ανάπαυλα.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο θα είναι για τη Ρεάλ Μαδρίτης με τον Κρόος να μην μπορεί να κερδίσει τον συμπατριώτη του τον Νόιερ που έκανε εξαιρετική απόκρουση.

Δύο λεπτά αργότερα η Μπάγερν θα φέρει το ματς στα ίσα με τον Σανέ (53′). Μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια ο Γερμανός θα σουτάρει δυνατά και θα κερδίσει τον Λούνιν.

Μέσα σε δύο λεπτά είχαμε πλήρη ανατροπή σκηνικού στο Μόναχο. Ο Μουσιάλα ανατράπηκε εντός περιοχής με τον διαιτητή να υποδεικνύει το σημείο τον πέναλτι και τον Κέιν στο 57′ να κάνει το 2-1 από τα έντεκα βήματα.

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους γηπεδούχους που πίεσαν και για τρίτο γκολ, κυρίως από στατικές φάσεις. Η είσοδος του Μόντριτς ωστόσο θα αποβεί για μία φορά ακόμα καταλυτική για τους Μαδριλένους.

Η Ρεάλ θα κερδίσει μέτρα στο γήπεδο και αφού θα απειλήσει πρώτα με τον Βινίσιους που βρέθηκε τετ α τετ μετά από μπαλιά του Κροάτη μαέστρο, τελικά κερδίσει πέναλτι το οποίο θα εκτελέσει εύστοχα στο 83′ ο Βινίσιους.

Τίποτα δεν θα αλλάξει μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες σε μία εβδομάδα από τώρα ουσιαστικά θα ξεκινήσουν από το 0 σε ένα ματς χωρίς αύριο με φόντο τον τελικό του Γουέμπλεϊ.

ΟΣΦΠ-Μπάρτσα 80-82: Break σε νεκρό χρόνο, μάλλον μόνο στους ελληνικούς τελικούς θα συναντηθούνε οι αιώνιοι