775137999PR00481_Sweden_v_E

Ακτινογραφία EURO: Ποντάρει στην άμυνα για να μη γίνει ανέκδοτο

Δεν έχει δεχθεί γκολ στο τουρνουά η Αγγλία.

Θετικό ήταν το πρόσημο και τη χθεσινή μέρα για τους Betfellas καθώς το GG της Ισπανίας και το απαλό 3/3 του Steven4 (τρέχει σερί 27/35 κερδισμένα bets)  έσωσαν την  παρτίδα, highlights το 4,5 για κάρτα του Φρόιλερ και το 5,50 anytime του Σακίρι. Για σήμερα περιμένουμε γκολ στο Τσεχία – Δανία, ενώ οι Άγγλοι ποντάρουν στην άμυνα για να μην γίνουν και πάλι ανέκδοτο, μένοντας έξω από την αδύναμη Ουκρανία.

(19:00) ΤΣΕΧΙΑ – ΔΑΝΙΑ (1926)

Η Τσεχία στην προηγούμενη φάση έκανε την έκπληξη, αποκλείοντας τους Ολλανδούς. Το ξεκίνημα της μόνο ιδανικό δεν ήταν καθώς πιέστηκε από τους «οράνιε» που κέρδισαν μαζεμένα κόρνερ, στη συνέχεια ισορρόπησε και με το πρέσινγκ της πήρε τα ηνία του αγώνα, απειλώντας σε δύο περιπτώσεις πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη με πρωταγωνιστές τους Σικ, Χόλες πήρε τη νίκη (2-0), ο πρώτος κέρδισε την αποβολή του Ντε Λιχτ στο 50’ και σημείωσε το δεύτερο γκολ στο 80’, ο δεύτερος άνοιξε το σκορ στο 68’ και έδωσε την ασίστ στο δεύτερο τέρμα. Δεν αντιμετωπίζει προβλήματα καθώς οι βασικοί Ντάριντα, Μπόριλ επιστρέφουν μετά την απουσία τους στο προηγούμενο ματς.

Η Δανία προέρχεται από περίπατο με αντίπαλο την Ουαλία (0-4). Της πήρε ένα τέταρτο να μπει στον αγωνιστικό χώρο όμως έκτοτε κυριάρχησε πλήρως, προηγήθηκε με τον Ντόλμπεργκ στο 27’, με τον ίδιο παίκτη διπλασίασε τα τέρματα της με το καλημέρα στην επανάληψη (48’) και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της με άλλα δύο τέρματα στα τελευταία λεπτά. Οι βασικοί Βας, Πόουλσεν, απουσιάσαν στο προηγούμενο όμως επιστρέφουν και βάζουν ισχυρή υποψηφιότητα για την ενδεκάδα, εκτός απροόπτου σε αυτήν θα βρεθεί και ο Κιάερ που είχε ένα μικροπρόβλημα τραυματισμού στο προηγούμενο ματς.

Πιθανές ενδεκάδες:
Τσεχία (4-2-3-1):
Vaclík – Coufal, Čelůstka, Kalas, Kadeřábek – Holeš, Souček – Masopust, Barák, Ševčík – Schick.
Δανία (3-4-3): Schmeichel – Christensen, Kjær, Vestergaard – Wass, Højbjerg, Delaney, Mæhle – Braithwaite, Dolberg, Damsgaard.

Στο Μπακού του Αζερμπαϊτζάν θα συγκρουστούν δύο ομάδες που έχουν αφήσει εξαιρετικές εντυπώσεις στο τουρνουά και έχουν κάθε λόγο να ονειρεύονται την παρουσία τους στον τελικό (ο νικητής θα παίξει με το νικητή του Ουκρανία – Αγγλία στον ημιτελικό). Η Τσεχία με όπλο τα τρεξίματα, το ανηλεές πρέσινγκ και το άστρο του Σικ (4 γκολ) διαθέτει ένα τεράστιο ατού που λίγες ομάδες έχουν σε αυτό το τουρνουά, τη φρεσκάδα και την ενέργεια. Η Δανία μετά το σοκ της πρεμιέρας έδειξε το πραγματικό της πρόσωπο και παραδίδει μαθήματα επιθετικά, πάτησε το Βέλγιο σε ματς στο οποίο κάλλιστα θα μπορούσε να προηγείται με 2-0 στο ημιχρόνο και φιλοδώρησε με τεσσάρες Ρωσία και Ουαλία. Αμφότερες βλέπουν τη σημερινή αναμέτρηση ως μια τεράστια ευκαιρία για να προκριθούν στα ημιτελικά αντιμετωπίζοντας έναν αντίπαλο στα μέτρα τους, διαθέτουν μπόλικη αυτοπεποίθηση, δημιουργούν αρκετές φάσεις σε κάθε τους παιχνίδι και το έδαφος φαίνεται πρόσφορο για να δούμε ένα ωραίο ματς. Κρατάμε το over 2 στο 1,81, ενώ με το over 42,5 πάσες του αμυντικού της Τσεχίας Τσούφαλ (1,83) πήγε ο Steven4.

(22:00) ΟΥΚΡΑΝΙΑ – ΑΓΓΛΙΑ (1926)

Η Ουκρανία στην προηγούμενη φάση απέκλεισε τη Σουηδία, σε ένα παιχνίδι που τα πάντα πήγαν ευνοϊκά για την ίδια. Προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα (27’) όμως ισοφαρίστηκε πριν την ανάπαυλα, στην επανάληψη και πάλι ήταν υποδεέστερη, βλέποντας τους Σουηδούς να έχουν δύο δοκάρια (είχε και αυτή ένα). Στην επανάληψη ευτύχησε να αποκτήσει αριθμητικό πλεονέκτημα στο 98’ και βρήκε το χρυσό γκολ της νίκης στην τελευταία φάση (120’). Αποχώρησαν από την αποστολή λόγω τραυματισμού οι Ποπόφ, Μπεσέντιν, εκτός μάχης τέθηκε ο Ζουμπκόφ που δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον τραυματισμό του.

Η Αγγλία προέρχεται τη νίκη-πρόκριση στην τιτανομαχία με τη Γερμανία (2-0). Ισορροπημένο ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που έπαιξαν προσεκτικά και με βασικό τους μέλημα το να μη δεχθούν γκολ. Ο Πίκφορντ είπε όχι στα «πάντσερ» στις σημαντικότερες ευκαιρίες του αγώνα πριν το 1-0 του Στέρλινγκ στο 75’, ο Μίλερ έχασε το άχαστο στο 81’ και λίγο αργότερα ο Κέιν κλείδωσε τη νίκη για τα «τρία λιοντάρια». Μοναδική απουσία αυτή του εξτρέμ Σάκα που ήταν βασικός στο προηγούμενο.

Ουκρανία (5-3-2):
Bushchan – Karavaev, Zabarnyi, Kryvtsov, Matviyenko, Zinchenko – Sydorchuk, Stepanenko, Shaparenko – Yarmolenko, Yaremchuk.
Αγγλία (4-2-3-1): Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw – Henderson, Phillips – Foden, Mount, Sterling – Kane.

Τεράστιος ο ενθουσιασμός των Ουκρανών που ζουν ένα όνειρο, μετά την ήττα από την Αυστρία ήταν με το 1,5 πόδι εκτός τουρνουά όμως πλέον βρίσκονται στα προημιτελικά για πρώτη φορά στην ιστορία τους. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αποτελούν στην καλύτερη ένα μέτριο σύνολο, που είχαν την τύχη να περάσουν ως μια από τις καλύτερες τρίτες αν και βρέθηκαν στον πιο αδύναμο όμιλο του θεσμού, ενώ στη φάση των «16» απέκλεισαν τη Σουηδία αν και ήταν υποδεέστεροι. Η Αγγλία μπορεί να δημιουργικά να μην έχει παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο, όμως σε τέτοια τουρνουά η άμυνα δίνει τίτλους και η ομάδα του Σάουθγκεϊτ έχει καταφέρει να κρατήσει το μηδέν και στα τέσσερα παιχνίδια της. Δεν περιμένουμε να αλλάξει προσέγγιση η Αγγλία, ειδικά από την στιγμή που για πρώτη φορά θα κληθεί να αγωνιστεί μακριά από την έδρα της (στο Ολίμπικο της Ρώμης  το ματς), λογικά θα δούμε για ακόμα μια φορά το under 2,5 (1,81) να κάνει την εμφάνιση του σε παιχνίδι της (4/4 ως τώρα). Δύσκολα θα σκοράρουν οι Ουκρανοί (1,83), ενώ για όσους θέλουν να ποντάρουν στην Αγγλία υπάρχει και το 2 & under 3,5 (1,93). Τέλος, με το over 74,5 πάσες του Στόουνς (1,83) πήγε ο Steven4.

Νο 1 στο Ιnsta ο Κριστιάνο, θα χρεώνει περίπου 3 συμβόλαια Μάνταλου για κάθε ανάρτηση

ΔΑΣΚΑΛΟΣ : Eθισμένος στα μακαρόνια Barilla o Federer χάνει 1 σετ