Του σκακιστή σου η μαχαιριά: Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 69-58 του Παναθηναϊκού με και στέφθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας στο μπάσκετ για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Απογοητευτικό σε θέαμα στο πρώτο ημίχρονο στο παιχνίδι μεταξύ Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού στο Ηράκλειο για τον τελικό Κυπέλλου Ελλάδας στο μπάσκετ. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 30-25.

Το σκορ βρέθηκε πολύ χαμηλά με τον Ολυμπιακό να παίζει εξαιρετική άμυνα αλλά να πετυχαίνει (ολογράφως ένα) εύστοχο τρίποντο στα 14 που επιχείρησε συνολικά και τον Παναθηναϊκό να έχει 9 λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό αλλά οι Πειραιώτες δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους και παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους και στην εξαιρετική άμυνα με το σκορ να παραμένει χαμηλά και τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει λύσεις επιθετικά αφού δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το νεκρό διάστημα του Ολυμπιακού που έμεινε χωρίς καλάθι για 6:30 λεπτά!

Στην 4η περίοδο ο Μπαρτζωκας εμπιστεύτηκε το rotation του και αυτό δεν τον απογοήτευσε με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί σε καμία φάση να απειλήσει ουσιαστικά τον Ολυμπιακό στο σκορ! Σε πολύ κακό βράδυ ο Ναν, εκπληκτικοί οι Ράιτ, Μήτρου-Λονγκ και Πετρούσεφ.