in

35 ολόκληρους πόντους κατάφερε να βάλει ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, ισοφάρισε την χειρότερη επίδοση

Τον Περιστέρι διέσυρε τον ΠΑΟΚ (71-35) ο οποίος μετά το σούπερ διπλό στην Προύσα, εμφανίστηκε αγνώριστος στην Αθήνα όπου κατέγραψε την συγκλονιστική επίδοση των 35 πόντων.

Όχι σε ένα ημίχρονο. Όχι σε μια περίοδο, αλλά συνολικά στον αγώνα. Αυτή η επίδοση φυσικά αποτελεί αρνητικό ρεκόρ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης με το προηγούμενο να είναι οι 51 πόντοι.

Το αποκορύφωμα ήταν το επικό τέταρτο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους, ενώ συνολικά από τους 35, οι 13 ήρθανε από βολές.

Ο ΠΑΟΚ είχε 0-17 τρίποντα όπου εξηγεί κατά μεγάλο ποσοστό το σημερινό κάζο, με το Περιστέρι να εξαφανίζει την μεταξύ τους διαφορά από το παιχνίδι της Πυλαίας και να ανεβαίνει στο 8-6.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή η επίδοση ισοφάρισε την επίδοση του Πανελευσινιακού που είχε χάσει με 74-35 από τον Παναθηναϊκό την σεζόν 2013/2014. Δεν ξέρουμε ποσο χειρότερα θα τα πήγαινε το εφηβικό τμήμα του συλλόγου ή αν καλούσαν εκτάκτως τους συμμαθητές του Αλέξανδρου Θεοτοκάτου.