Τη 2η νίκη της μέσα σε 27 χρόνια παίρνει απόψε η Τότεναμ στο Άνφιλντ

Η Λίβερπουλ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και πήρε μεσοβδόμαδα την πρόκριση για τον τελικό του Champions League. Η προσοχή των «reds» στρέφεται πλέον στις εγχώριες διοργανώσεις και συγκεκριμένα στον αγώνα με την Τότεναμ (21:45).

Λίβερπουλ – Τότεναμ

• Νίκη για τη Λίβερπουλ στο 1.49
  • Ισοπαλία στις 5.20 μονάδες.
  • Νίκη για την Τότεναμ στο 7.10

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έκανε τα εύκολα δύσκολα στην Ισπανία, την περασμένη Τρίτη. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο και χρειάστηκε να σοβαρευτεί για να φτάσει στον στόχο της. Στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, ήταν καταιγιστική. Πέτυχε τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά, πήρε τη νίκη με 3-2 και σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό.

Η Τότεναμ είναι το επόμενο εμπόδιο στην προσπάθεια της Λίβερπουλ να προσπεράσει τη Μάντσεστερ Σίτι και να κατακτήσει τον τίτλο. Το θετικό για τους γηπεδούχους είναι ότι διατηρούν εξαιρετική παράδοση κόντρα στα «σπιρούνια». Τα τελευταία 27 χρόνια αριθμούν μόλις μία ήττα στο «Άνφιλντ», με ρεκόρ 18-8-1. Αξίζει να σημειωθεί ότι στις δέκα πιο πρόσφατες είναι αήττητοι με επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες (7-3-0)

Η Τότεναμ θα προσπαθήσει να μη μείνει σε ρόλο… κομπάρσου στον αγώνα, παρότι γνωρίζει ότι το έργο της είναι δύσκολο. Άλλωστε η ομάδα του Λονδίνου δεν είναι αδιάφορη. Έχει ένα σημαντικό στόχο μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος κι αυτός είναι η συμμετοχή στο επόμενο Champions League.

Τα «σπιρούνια» είναι στην 5η θέση, δύο βαθμούς πίσω από την μισητή Άρσεναλ. Θέλουν, λοιπόν, ένα καλό αποτέλεσμα στο Μερσεϊσάιντ απέναντι στους «κόκκινους», αφού την επόμενη αγωνιστική έχουν το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου με τους «κανονιέρηδες». Αγωνιστικά, βρίσκονται σε καλή ψυχολογία από την πρόσφατη νίκη επί της Λέστερ (3-1) και το θετικό σερί (5-1-1).

Τα μέλη της Novibet μπορούν καθημερινά να βρουν προσφορές* για τα μεγάλα παιχνίδια πατώντας εδώ.